www.TurkuFM.Net Canlı Sohbet, Chat Sohbet Odaları, Mobil Chat ,Yetişkin sohbet odaları Yalan Söylemek, Utanç verici bir kavramdır doğru bir hayat dileriz

Chat Sohbet Odaları

Yalan Söylemek

Yalan Söylemek

Yalan söylemek, İnsanlar Neden Yalan Söyler? Yaşamımız boyunca yüzlerce insan tanırız… Ayrı ayrı yüzler, ayrı ayrı sözler. Her bir sözün gerçekliğine inanmak, insanlara güvenmek isteriz. Oysa her zaman böyle olmaz. Bazen duyduğumuz sözler doğru olmaz. Bazen de bildiğimiz doğrular doğru değildir. Çok sevdiğimiz, sonsuz güvendiğimiz insan bize yalan söylemiştir. Peki ama neden? İnsanlar neden yalan söyler? Yalan söyleme davranışı iki türlüdür: Ya normaldir, ya da hastalıktır. Normal yalan söyleme davranışı stres altındaki herkeste zaman zaman görülen bir davranıştır. Kimi zaman bulunduğu durumdan kurtulmak için, kimi zaman değer kaybetmemek, karşısındakini kırmamak için insanlar yalan söyler.

Hepimiz hayatımızda en az bir kez yalan beyaz ya da değil söylemiş ya da bize söylenen bir yalanın farkında varmışızdır. Yalan insanlığın var olduğundan beri olan, bazı kitaplarda anlatılmıştır içinde anlatılırken bazılarında aldatma kavramı ile yan yana verilen bir kavramdır. Yalanla ilgili bir tanımlama yapmak ile işe başlayacak olursak; yalanı karşısındakini aldatma amacıyla gerçeğe aykırı olarak söylenen söz olarak tanımlayabiliriz. Yalanı yapan şey aslında yalan söyleyen kişinin farkındalığıdır. Kişi (niyetine bakılmaksızın), gerçeğin farkında olduğu halde gerçeği çarpıtıyorsa ya da olduğundan daha farklı hale getiriyorsa, hiç olmamış bir şeyi iddia ediyor ya da olanı yok sayıyorsa bunun yalan olduğunu gayet açık anlayabiliriz.

İnsanlar neden yalan söyler

İnsanlar Neden Yalan Söyler? Psikolojik bir Değerlendirme.. Yalan olgusu düşünüldüğünde insanların akıllarında soru işareti bırakan ve en sık düşünülen soruların şunlar olduğu görülmüştür.. “Yalan bir hastalık mıdır?” “Hangi kişilik tipleri yalana yatkındır? Masum yalan ile çıkar yalanı arasında fark var mıdır? Yalan öğrenilir mi? Yalanın altında yatan psikolojik dinamikler nelerdir? Yalan bütün toplumları etkileyen psikolojik ve sosyal açıdan önemli bir olgudur. Çocuklar arasındaki kavgaya neden olan yalan akrabaları da zehirler.

Yukarıda ki sebeplerden dolayı çoğumuzun bilmeden de olsa yalanlar söyleyebiliyoruz. Evet yalan denen davranış biz insanların ruhunu, kalbini, tüm çevresini, ahiretini kirletse de bir şekil de doğru olmayı beceremiyoruz. Yalansız bir hayat yaşamanız temennisiyle saygılar olsun.

Yalan söylemek

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Sitesi

Kolay ve kullanışlı sohbet arayüzü sayesinde dilediğin yerden, mobil sohbet yap. Ücretsiz olarak mobil uygulamamızdan chat odalarına bağlan ve seviyeli sohbet ederek yeni arkadaşlar edin.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden