www.TurkuFM.Net Canlı Sohbet, Chat Sohbet Odaları, Mobil Chat ,Yetişkin sohbet odaları Sadakat İnsan oğlunun karekterinde olan güçlü bir yapıdır.

Chat Sohbet Odaları

Sadakat

Sadakat

Sadakat ; Yüksek değerler, çağdan çağa, toplumdan topluma değişikliğe uğramazlar. Bu değerlerden olan doğruluk, dürüstlük, her kültür çevresinde aynı
anlamı taşır. Dürüstlük, doğruyu söylemek, sözünde durmak bütün toplumlarda övgüye layık görülür, iyi ve güzel olarak kabul edilir. Evrensel değerler diyebileceğimiz doğruluk, dürüstlük gibi fikirler etrafında herkes birleşir. İyi
insan aynı zamanda dürüst olduğu bilinen insandır. Doğruluk büyük bir şahsiyetin en önemli vasfıdır; aslında her insanın muhtaç olduğu bir niteliktir.

Doğru davranış bütün muamelelerin temel prensibi kabul edilir. İletişimin moral koşullarından birisi olan doğruluk, ahlâkî değerlerin en temel unsurları arasında yer alır. Ahlâkın sadakatle ilişkisinin olması, onun özünü oluşturur. Sadakat olmadan erdem olmaz denilebilir. Toplumsal erdemlerin en başta
gelenlerinden, İslâm ahlâkının değişmez ilkelerinden birisi sadâkattir. Ahlâka
çok büyük önem veren İslâm dininde dürüstlük hakkında çok sayıda buyruk
vardır. İslâm ahlâkında bir müminin en belirgin vasıflarından birisi doğruluktur. Her yerde, her konuda doğruluğa sarılmak, Müslümanın ahlâkının en güçlü temelidir. Doğruluk, Müslümanlığın gayesi ve en önemli gereklerindendir.
Doğru sözlü olmak, doğru davranmak, müminin şiarı ve temel karakteridir;
onun imanının gerektirdiği bir husustur. Doğruluk inancını benimsemiş
bir insanın bariz vasfıdır. Çünkü sahip olduğu İslâm terbiyesi, ona doğruluğun bütün erdemlerin başı olduğunu öğretmiştir.

Doğruluk

Doğruluğun arandığı yerlerden birisi, sözünde doğru olmaktır. Sözlerdeki doğruluk, dilin söylediklerinin dengeli ve tutarlı oluşudur. Doğruluk denilice çoğunlukla ilk akla gelen husus doğru konuşmak ve yalan söylememektir.
Sözde konuşmada, verilen haberde doğruluk, söylenen sözün gerçeğe uyması; kalpte olana ve hakkında haber verilen varlık veya olaya uygun düşmesidir. İnsanın düşünceleriyle konuşmalarının birbiriyle çelişmemesi, tutarlı olmasıdır;
bildiği, inandığı, düşündüğü şeyleri olduğu gibi eksiksiz ve fazlasız söylemesidir.

Sıdk, özün söze uygun olmasıdır. Bu durum Türkçe’de “Özü sözü bir olmak” deyimiyle ifade edilir. Sözünde doğru olmak, dilini, yanlış söylemekten, kötü sözden korumaktır. Erdemli insan sözüne sadakat gösterir. Sıdk, dil ile kalbin uyuşmasını ifade eder. Sözlerde doğruluk, başağın sapı üzerinde dosdoğru yükseldiği gibi, sözlerin de lisan üzerinde dosdoğru olmasıdır. Doğruluğu şiar edinen kimse, doğruyu konuşur, -genel bir zarara yol açmadığı müddetçe- bir şeyi olduğu gibi haber verir.

Sadakat

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Sitesi

Kolay ve kullanışlı sohbet arayüzü sayesinde dilediğin yerden, mobil sohbet yap. Ücretsiz olarak mobil uygulamamızdan chat odalarına bağlan ve seviyeli sohbet ederek yeni arkadaşlar edin.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden