Chat Sohbet Odaları

KULAKTAN KULAĞA; CİNSELLİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

KULAKTAN KULAĞA; CİNSELLİKTE DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR: CİNSEL MİTLER

Çoğumuz oynamışızdır çocukluğumuzda “kulaktan kulağa” oyununu. Birkaç kişi yan yana sıralanır, ilk kişi yanındakinin kulağına bir şeyler söyler ve sonra sırayla kulağına söylenen şeyi oyuncular yanındakine aktarırı ve sondaki kişi seslice anladığını bağırarak söylerdi. Bazen şaşırtıcı bir şekilde ilk kişinin söylediği şeyden çok farklı bir cümle çıkardı son kişiden. Basit bir oyunda bile anlatılan ve anlaşılan çok farklı olabilirken “cinsellik” gibi ülkemizde ve dünyanın birçok yerinde üzerinde konuşulması, tartışılması, anlatılması toplumca hoş karşılanmayan bir konuda doğru bildiğimizi sandığımız birçok yanlış, kalıplaşmış bilgi ortaya çıkabiliyor. Çünkü cinsellik konuşulmaması gereken, ayıp, günah, utanç verici bir konu olarak toplumsal yapıda yer alınca insanlar açıkça cinselliği konuşmak, öğrenmek yerine kendi yöntemleriyle bu konuda bilgi edinmeye çalışıyor. Kimi zaman arkadaşlardan öğreniliyor bu yanlış bilgiler, kimi zaman görsel ve yazılı basında kendini gösteriyor doğru bilinen yanlışlar, bazen de porno filmlerde görülen sahneler yapılması gerekenler olarak algılanıyor. Çünkü cinsellik halen ülkemizde bir tabu olarak, konuşulmaması gereken bir konu olarak görülüyor ve insanlar da rahatça edinemedikleri bu bilgileri kendi yöntemleriyle öğrenmeye çalışıyorlar.
Peki “cinsel mitler” den kastımız nedir, anlamı nedir bunun diyecek olursanız, cinsellikle ilgili doğru olmayan, gerçeği yansıtmayan, bilimsel temeli olmayan, ancak kulaktan kulağa yıllar boyu yayılmış ve artık herkes tarafından kabul edilir hale gelmiş, doğru bildiğimiz yanlış inanışlardır. Bunlara cinsellikle ilgili uydurmalar, hurafeler veya kurmacalar da diyebiliriz.

Cinsel mitler bugün baktığımızda ne yazık ki kişilerin ve çiftlerin hayatını karartabilmektedir.Cinsellikle ilgili doğru bilinen yanlışlarla sebebiyle cinsel hayatında sorun yaşayan insanlar ve çiftler her geçen gün artmaktadır. Çünkü ülkemizde 4-5 yaşlarından itibaren verilmesi gereken “cinsel eğitim” verilmemektedir ve cinsellik konuşulmaması gereken, konuşulduğunda kınanan, ayıplanan bir konu olarak algılanmaktadır. Dolayısıyla kulaktan dolma bilgilerle yola çıkıldığında da ve bilimsel bir temelle cinsellik öğrenilmediğinde de cinsel problemlerin yaşanması da kaçınılmaz olmaktadır. Çünkü bu yanlış bilgiler küçük yaştan itibaren kişinin bilinçdışına mutlak doğrular olarak yerleşir.

Değersizlik, yetersizlik, suçluluk gibi duygulara neden olabilen cinsel mitler, erken boşalma ve vajinismus gibi cinsel işlev bozukluklarına da neden olabilmektedir. Ayrıca kişinin yaşı, cinsiyeti ve diğer koşulları, onun cinsel mitlerden nasıl ve ne kadar zarar göreceğini belirler. Örneğin, cinsel performans ile ilgili cinsel mitler erkekleri daha çok etkilerken, bedenin cinsel birleşme ile zarar göreceğine dair cinsel mitler daha çok kadınları etkiler.

Cinsellikte doğru bilinen yanlışlar insanları hem cinselliği rahat ve keyifli bir şekilde yaşamaktan alıkoyar hem de utanılacak, ayıplanacak bir konu olarak algılandığından insanları tedaviden de alıkoyabilmektedir. Cinsellikle ilgili verilecek eğitimlerde, eğitim kurumlarına, sağlık kuruluşlarına ve devletin gerekli diğer kurumlarına büyük sorumluluklar düşmektedir.

Peki nedir bu cinsel mitler ve nelerle ilgilidir? Bunlardan önemlileri hangileri onların üzerinde duralım biraz.

Kaynak: Cinselliğin Dayanılmaz Ağırlığı, Dr. Cem KEÇE

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Siteleri

Yazılımcılarımız tarafından kullanıcılarına kolay ve kullanışlı bir sohbet arayüzü sunmak için geliştirilmiş olan sohbet uygulamamızı sizde akıllı telefonlarınız üzerinden kullanabilir mobil sohbet odaları üzerinde chat yapabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden