www.TurkuFM.Net Canlı Sohbet, Chat Sohbet Odaları, Mobil Chat ,Yetişkin sohbet odaları Gurbet sohbet Gurbet sohbet

Chat Sohbet Odaları

Gurbet sohbet

 

 Gurbet sohbet

İş bulmak için gurbette çalışmaya giden veya da ailesi önceden orada yaşayıp tüm yaşamanı  geçirmiş olanlar için cok fazla gurbet sohbet ve söyleyişlerine denk gelip şahit olan insanlarımız vardır.

Yaşadıklarına gördüklerine bire   bir dinlemiş kişiler olarak bu konu hakkın da çok fazla fikir sahibi ve bilgi edinimi, deneyimlemişizdir. Öncelikle şu gerçeği belirtelim.

Avrupa’ya ilk gelenler ya para kazanmak için işçi olarak veya tahsil için talebe olarak geldi. Madalyonun bir yüzüne bakınca bu olayı kaderin bir tezahürü olarak görüyoruz. Zira kul rızkını aramakla mükellef ve benim işçi kardeşimin rızık nasibi demek ki oralardaymış. Talebe kardeşimin kaderinde de, hem istikbaldeki rızkının hazırlığını yapmak ve hem de “ilim Çin’de de olsa git, al” dini yaklaşımını tatbik etmiş olmak için oralara gitmek varmış. Madalyonun diğer yüzü maalesef pek öyle masum ve makûl görünmüyor.

Zira, dini, dili, örf-adeti, ahlakı, yaşam şartları bize hiç uymayan bir ülkeye terkedilmiş olan insanımızın dinini, dilini, örf adetlerini kaybetmemek için çırpınışları gurbeti Vatan kılmıştır. İşte bu aidiyetini ve inancını kaybetmeme, Türk ve Müslüman varlığını koruma gayretine bürünmüş türk vatandaşlarımız mevcuttur.

Gurbetten alıntılar

İstiklal Marşımızın şairi Mehmed Akif’in şiirleri güç kuvvet vermiştir dersek pek de yanlış olmayız. İsmail Eryılmaz Benim Gözümden Almanya kitabına ilaveten bu kitabında da Gurbette Mehmed Akif üstadın kendilerine nasıl bir yaşama direnci verdiğini kaleme almıştır.

Konuyu toparlamak ve bir kaç cümle ile ele alıp özetlemek gerekirse

Gurbette ki yaşam savaşı veren tüm vatandaşlarımızın pek çok hasreti var Sıla hasreti memleket özlemi aile, eş, dost özlemleridir.

Tabi ki bu duyguları tüm hayatlarını orada yaşamış ömrünü orda tüketmiş olanlar daha iyi anlayabileceği kavramlardır. Sevgili okurlarımız düşünsenize yabancı bir dünyadasınız ve etrafınız da tanıdık kimseler yok içinizi açıp diyalog kurup sohbet edeceğiniz her şey herkes yabancı ve siz yine bir başınıza memleket burnunuzda tütüyor ve aklınız dan çıkmayan anılar yaşanmışlıklar tabiri caizse film şeridi gibi geçer gözlerimizin önünden ve için için yanar içimiz derin ahlara boğuluruz kimseler bilmeden öylece dalıp gideriz aklımız da tek bir şey var Memleketimiz, ailemiz, baba ocağımız. Ne Mutlu TÜRKÜM diyene.

Gurbet sohbet odaları

Yorumlar (2 Yorum)

    Bahadır

    Biz gurbetçileri düşündüğünüz için TurkMekan.Net ailesine teşekkür ediyorum bir gurbetçi olarak ben de sizlerle aynı ortamda sohbet ediyorum iyi ki var Turkmekan.net ve TurkuFm.Net

    Merhaba yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkürler.. TurkMekan.Net TurkuFm.Net Ailesi iyi ki varsınız.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Sitesi

Kolay ve kullanışlı sohbet arayüzü sayesinde dilediğin yerden, mobil sohbet yap. Ücretsiz olarak mobil uygulamamızdan chat odalarına bağlan ve seviyeli sohbet ederek yeni arkadaşlar edin.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden