Chat Sohbet Odaları

Ardıç çayının faydaları nelerdir? Ardıç tohumu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar?

Ardıç çayının faydaları nelerdir? Ardıç tohumu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar?

Servigiller ailesine mensup olan iğne yapraklı olan ağacın üzerinde bulunan ardıç tohumları yere düştükten sonra eğer ki ardıç kuşu tarafından yenmezse çimlenme gerçekleşmez. Halk arasında bicari ve cücek adı da verilmektedir. Bu ağaç türü daha çok Asya, Avrupa ve Kuzey Amerika bölgelerinde yetişmektedir. Ardıç ağacının bitkilerinden elde edilen ardıç çayı, tarih boyunca çeşitli tıbbi amaçlar doğrultusunda kullanımı yapılmıştır. Bu meyvenin tanesi ile hazırlanan çayın dışında, ayrıca meyvesinden elde edilen e sansiyel yağ da tıbbi amaçlarla kullanımı yapılmaktadır. Ardıç meyvesinin kendisi kadar çayının oldukça faydaları bulunmaktadır. Ardıç çayı faydaları nelerdir? Bu konuya ayrıntılı değineceğiz. Ardıç çayı nasıl hazırlanır? İşte tüm detaylar…

Ardıç çayının faydaları nelerdir? Ardıç tohumu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar?

Şifa kaynağı olan bu mucizevi meyvenin çayı genellikle kullanım şekli hangi sağlık problemini çözmeye yardımcı olacağına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ardıç ağacı 2-5 metre boyunda bir ağaçtır. Bu ağacın yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokulu bir ağaç türüdür. Bu ağacın üzerindeki meyveleri siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bu meyvelere ardıç tohumu denir. Kasım ve aralık aylarında toplanıp, kurutulur. Daha sonra harici olarak veya çayı yapılarak da tüketebilirsiniz. Bu meyvenin çayı oldukça faydalıdır. Mideyi kuvvetlendirici, antiseptik özelliği vardır. Bu çay, duruma bağlı olarak doğrudan cilde uygulanabilir ya da içilerek tüketilebilmektedir. Ardıç çayı nasıl hazırlanır, meyvesi neye iyi gelir? Merak edilen bu soruyu yanıtlayacağız. Ardıç tohumu zayıflatır mı? İşte detaylar.

ARDIÇ ÇAYI FAYDALARI

Şifa kaynağı olan ardıç ağacının üzerinde bulunan meyveleri yani diğer adı ile tohumlarının faydası olduğu gibi birde bu tohumlar ile elde edilen çayının faydaları da saymakla bitmez. Bunlardan ilki mikrop öldürücü etkisi bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde soğuk kış aylarında alınan soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklardan korunmanıza yardımcı olmaktadır.

•Bu çay damar tıkanıklıklarını önler ve anemiye karşı etkili olmaktadır.

•Bu meyvenin çayının keskin tadı nedeniyle iştah açıcı özelliği bulunmaktadır.

•Sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır.

•Mide ağrıları, şişkinlik, mide ekşimesi ve iştahsızlık problemlerini gidermeye yardımcı olmaktadır.

• İdrar yollarında görülen enfeksiyonları giderir.

•Kan şekerinin düşürülmesine ve dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

•Şeker hastalığının tedavisinde faydalı olmaktadır.

Turkmekan.net/sohbetARDIÇ ÇAYI NASIL HAZIRLANIR?

Ardıç çayı hazırlarken ilk önce mevsiminde toplana bu meyveyi güneş görmeyen bir yerde kurutulur.

•Daha sonra tamamen kuruyan bu meyveler, hafifçe ezilerek parçalanır.

•Parçalanan meyvelerden 1 tatlı kaşığı alınarak, 1 bardak kaynamış suyun içine atılır ve 20 dakika demlenmesi için beklenilir.

•Daha sonra süzülüp, tüketebilirsiniz.

ARDIÇ TOHUMU ZAYIFLATIR MI?

Şifa kaynağı olan ardıç ağacının üzerinde bulunan meyveleri yani tohumlarının sağlığa olan faydasının yanı sıra ayrıca zayıflatıcı özelliği de bulunmaktadır. Ardıç tohumu içerisinde bulundurduğu bitkisel asitler sayesinde hem zayıflamaya hem de hastalıklara iyi gelen bitkisel bir üründür. Ardıç tohumu metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur. Bu sayede hızlı bir şekilde yağ yakmayı sağlar. Bu şifalı meyve

Hızlı ve kalıcı zayıflama sağlayan bitkiler arasındadır.

Turkmekan.Net/SohbetARDIÇ MEYVESİ NEYE İYİ GELİR?

Ardıç ağacının meyvesi sindirimi teşvik eder. Bu sayede tıbbi uygulamalarda müshil ve idrar söktürücü olarak kullanılmaktadır.

•Kanı temizleyici özelliği bulunan ardıç çayı, vücut direncini artırırken, metabolizmanın hızlanmasını sağlar.

•Vücuttan su ve ödem atılmasını destekler,

•İdrar söktürücüdür

•Regl ağrılarını giderir

•Damar tıkanıklıklarını önler, anemiye karşı etkilidir.

•Kandaki şeker miktarını düşürür.

•Kan dolaşımını düzenler

•Kalp krizi riskini önler ve kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olmaktadır.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet Siteleri

Yazılımcılarımız tarafından kullanıcılarına kolay ve kullanışlı bir sohbet arayüzü sunmak için geliştirilmiş olan sohbet uygulamamızı sizde akıllı telefonlarınız üzerinden kullanabilir mobil sohbet odaları üzerinde chat yapabilirsiniz.

Play Store Üzerinden App Store Üzerinden